Konkurs NanoArt 10

-9

Edycja 2012

27 maja 2011 r., na Politechnice Poznańskiej spotkało się dwóch wielkich Polaków: profesor Tadeusz Maliński, wielki polski uczony, którego rodzima uczelnia uhonorowała wówczas tytułem Doktora Honoris Causa oraz Wojtek Siudmak, wybitny polski artysta, jeden z czołowych przedstawicieli realizmu fantastycznego, prezentujący w tym czasie swoje prace na Politechnice Poznańskiej.

Owocem tego spotkania była wizyta Profesora Tadeusza Malińskiego w Paryżu na zaproszenie Galerii Roi Doré oraz powstanie idei konkurs NanoArt.

W ramach pierwszej edycji konkursu – będącego jednocześnie częścią obchodów 4-tej edycji “Journées Nomades”, zorganizowanych przez merostwo 3-ciej dzielnicy Paryża – w Bibliotece Polskiej w Paryżu odbył się wykład Profesora Malińskiego, podczas którego przedstawił on swoje osiągnięcia naukowe oraz recital Fryderyka Vaysse-Knittera, w trakcie którego pianista wykonał utwory F. Chopina, C. Debussy’ego i K. Szymanowskiego.


Do finału pierwszej edycji Konkursu zakwalifikowało się 10 artystów: z Polski, Francji oraz Stanów Zjednoczonych. Wernisaż wystawy zbiorowej, prezentującej prace finalistów odbył się w obecności profesora Tadeusza Malińskiego.

Zwycięzcą pierwszej edycji Konkursu został Janusz KAPUSTA. Dowiedz się więcej

Finaliści:

David APIKIAN, Piotr BETLEJ, Joanna FLATAU, Pascal GUERINEAU, Aliska LAHUSEN, Artur MAJKA, Grégoire PATALAS, Krzysztof PATALAS, Wojtek SIUDMAK, Piotr STRELNIK

 

Galeria Roi Doré serdecznie dziękuje wszystkim artystom, którzy wzięli udział w Konkursie NanoArt, jak również wszystkim osobom, które włączyły się w realizację projektu NanoArt w ramach „Journées Nomades” 2012!

Nasze podziękowania kierujemy szczególnie do:

Wojtka Siudmaka, współinicjatora całego projektu

Profesora Tadeusza Malińskiego oraz Ohio University

Danuty Dubois oraz Biblioteki Polskiej w Paryżu

Fryderyka Vaysse-Knittera oraz Laurence Hitzel

Pierre’a Aidenbauma, mera 3-ciej dzielnicy Paryża oraz Lindy Bryman

Solution Soudure

Magic

Oto słowa, które wygłosił prof. Tadeusz Maliński, nasz gość honorowy, podczas wizyty w Galerii Roi Doré w czerwcu 2012: „Wspaniała idea i wielki honor dla mnie – sztuka i nauka mogą razem współistnieć”.

Janusz KAPUSTA, K-Nano, 2012, technika własna, wydruk cyfrowy, egzemplarz unikatowy, 42 x 30 cm

Zwycięzcą I edycji Konkursu NanoArt został Janusz KAPUSTA, nagrodzony za cztery prace K-Nano.

 

Janusz KAPUSTA – rysownik, ilustrator, malarz, scenograf oraz wynalazca K-DRONu, jedenastościennej bryły o rozlicznych zastosowaniach, tak artystycznych, jak i praktycznych. Od 1981 roku mieszka i pracuje w Nowym Jorku, gdzie współpracuje jako ilustrator z największymi amerykańskimi gazetami, takimi jak New York Times, Wall Street Journal, Washington Post, Boston Globe, etc. Jego prace regularnie pojawiają się także w polskiej prasie, przede wszystkim w Rzeczpospolitej.

„Moje prace nie mają tytułów. To metafory bez ułatwień. Wszystko widać…”
Jasność myśli, siła wyrazu, oszczędność środków – trudno w wielu słowach pisać o tak zwięzłej, a w swej zwięzłości wyrafinowanej sztuce.

Źródło: recenzja z katalogu wystawy: Topor i spółka. Polscy współcześni artyści panicznej wyobraźni, grudzień 2004

logo_Roi_Doré_web.png
logo gold 204x204.png
logo_en.png
TVPPolonia.jpg